foto1
İdareci öğretmen ve öğrenciler için belge dokuman evrak
foto1
MEB tüm mevzuat genelge kanun tüzük yönetmelik
foto1
Güçlü bir hafıza ve zekamızı geliştirmek için neler yapmalıyız
foto1
Okulda sınıfta oynanabilecek çocuk oyunları Çevre doğa haberleri
foto1
Tebliğler dergisi MEB Tüm Mevzuat son çıkan yönetmelikler
Güçlü hafıza neyle bağlantılı? Zaman yönetimi MEB Yangın yönergesi Uyku başarı nedeni fiziksel cezanın etkisi Son çıkan yönetmelikler MEB Tüm mevzuat Olaylar ve insanlar Sağlıklı yaşam için Trafik işaret ve levhaları Tebliğler Dergisi Mevzuat bilgi sistemi Büyük Türk Tarihi Verimli Ders çalışma Özgüven ve farkındalık Eğitimde motivasyon Eğitimde farkındalık.Read More...

Okul Yolu

İdareci Öğretmen ve öğrenciler için bir Eğitim Sitesi

Tasfiye Amaçlanıyor!

egitim sen

2018’de Eğitimde Neler Oldu?

Türkiye’de siyasal iktidarın en fazla müdahale ettiği alan olan eğitimde yaşanan temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikalarının sürdürüldüğü 2018 yılını geride bırakıyoruz.

2018’de eğitim ve yükseköğretim alanında yaşanan ağır sorunlar ve saldırılar, başta öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçileri ile veliler olmak üzere, toplumun geniş kesimlerini her zamankinden daha çok etkiledi. Devamı

 

,

 

Minnetle anıyoruz

turk egitim sen

Ölümsüz lider Atatürk’ü minnet, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Talip GEYLAN     Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, Türk milletinin yol başçısı, ilke ve inkılapları ile Türk tarihini değiştiren, Türk milletini uygarlığa uzanan yolda güçlü bir ülke konumuna getiren Ulu Önder  Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 80. yılında minnet, rahmet ve özlemle anıyoruz.

Atatürk tüm dünyanın örnek aldığı, gıpta ile baktığı eşsiz bir komutan ve liderdir. Atamız; Türk milletinin hiçbir gücün iradesi altında olmadan, bağımsız ve hür bir şekilde ilelebet yaşaması, topraklarımızın bütünlüğü, bayrağımızın her daim dalgalanması ve modern bir devlet inşa etmek için son nefesine kadar mücadele etmiştir. Devamı için

 

 

Ödü patlamak: Çok korkmak

Ödünç güle güle gelir ağlaya ağlaya gider. Ödünç verilirken insanların yüzü güler çünkü bir ihtiyacı karşılamıştır ama ödeme zamanı gelipte ödenemeyince huzursuzluğa tatsızlıklara yol açar.

Öfke baldan tatlıdır. İnsan sinirlenince kendine hâkim olamaz bağırıp çağırır içini boşaltır. Rahatlar hatta bağırıp çağırmak ona çok tatlı gelir.

Öfkeyle kalkan ziyanla oturur. Düşünmeden sinirle yapılan bir iş bizi hiç aklımıza gelmeyecek zorluk ve zararlara sürükleyebilir. Bir anlık öfkemize kapılarak yapacağımız bir davranış başımızın derde girmesine yol açar.

Öğleni kıl akşamı bil. Öğlen olunca artık akşamın gelmekte olduğunu hesaplayarak işini yap.

Öksüz hırsızlığa çıkmış gün akşamdan doğmuş. Fakir bir iş yapmaya niyet etse şanssızlıklar aksilikler üst üste gelir onu bulur. Yakasını bırakmaz.

Öküze boynuzu yük olmaz. İnsanın yardım edecek elinden tutacak kimsesi yoksa her işini kendi görmek zorundadır.

Ölçü almak: Bir işi yapmak için değerini tespit etmek, alınacak şeyin boyunu ölçmek

Ölecek ile olacağa çare olmaz. İnsan her karşılaştığı sorunun çözümü için çalışır gayret eder ama her zaman her istediği olmaz. Her iş olacağına varır. Ölüm geldikten sonra artık onu önlemeye kimsenin gücü yetmez.

Ölenle birlikte ölünmez. İnsanın bir tanıdığının ölmesi büyük üzüntü ve kedere sebep olur ama yaşayanlar için hayatın sonu değildir. Sağ olanlar için hayat devam ediyor. Sağ olanlar çalışmak ve geleceklerini yaşamlarını devam ettirmek zorundadır.

Ölmek var dönmek yok: Yapılacak işte ne pahasına olursa olsun geri dönüş yok. Sonuna kadar gidilecek.

Ölmüş eşek kurttan korkmaz. Her şeyini kaybetmiş çaresiz kalmış bir insanın artık kimseden korkusu da kalmaz. Kim ne kadar saldırırsa saldırsın

Ölü fiyatına: Çok ucuza, bedavaya, değerinin çok altında

Ölü mevsim: İşlerin çok durgun olduğu mevsim

Ölüm hak miras helal. Ölüm herkes içindir. Her insan ölümü yaşayacaktır. Ölenin malı da varislerine helaldir. Onlarda kendi paylarına düşeni almalıdır.

Ölüm ile öç alınmaz. İnsan düşmanı da olsa birinin ölümüne sevinmemeli öcüm alındı gözü ile değerlendirmemeli.

Ölüm kalım meselesi: İşin sonunda yok olma ölmek ya da başarmak meselesi

Ölümü göze almak: Yapılan iş uğruna ölmekten bile olsa korkmamak

Ölümüne susamak: Ölümü arar gibi tehlikeli bir işe girişmek

Ölümü gören hastalığa razı olur. İnsanın hasta olması zor günlerin başlaması demektir ama daha zoru ölümdür. Ölüm olmaktansa insan hastalığı tercih eder.

İnsan büyük bir zarar görecekse bu zarar karşılık küçük bir zararı kabul eder.

Ölüp ölüp dirilmek: Bir işi başarıncaya kadar tehlike atlatmak, ağır hastalık geçirmek

Ölürse yer beğensin kalırsa el beğensin. İnsan evladını iyi eğitmeli kendine ailesine ve çevresine faydalı bir insan olarak yetiştirmeli ki yaşarsa da ölürse de beğenilen takdir edilen bir insan olsun

Ölüsü olan bir gün delisi olan her gün ağlarmış. Ölüsü olan insan belli bir üzüntü ve yastan sonra alışır. Artık açı ve üzüntü unutulur kapanır gider. Fakat akılsız bir ahbabı varsa her zaman onun yaptığı yanlışlıklardan dolayı sıkıntı yaşar. Dert çeker üzülür.

Ölüsü olan gülmüş de delisi olan gülmemiş. Bir insana akılsız bir ahbabının verdiği sıkıntı bir tanıdığının ölümünden doğacak üzüntüden fazladır.

Ölüye varan ağlar, düğüne varan oynar. Bu dünyanın düzeni insan ölü evine varınca üzüntüsünde ağlar. Diğer yandan düğüne varanda orda ki insanların sevinç ve mutluluklarına ortak olarak oynar.

Ömür sürmek:  Rahat ve iyi yaşamak

Ön tekerlek nereye giderse arka tekerlekte oraya. Büyükler nasıl yaşarsa nasıl hareket ederse küçüklerde onları örnek alır onlar gibi yaşar.

Ön ayak olmak: Yapılacak işte lider olmak, öncülük etmek

Öne almak:  Öncelik tanımak

Öne sürmek: Bir konu hakkında iddia da bulunmak, yapılacak işte kişiyi öne geçirmek

Önü alınmak: Kişinin yapacağı işte onu önlenmek

Önüne bakmak: Utancından cevap veremeyip başını öne eğmek

Önüne dikilmek: Yapacağı işe engel olmaya çalışmak

Önüne geçmek: Yolunu kesmek, yapacağı işe engel olmak.

Önce iğneyi kendine batır dayanabilirsen, sonra başkasına batırırsın. Yapacağımız bir işi ve sonuçlarını iyi düşünmeliyiz. Karşımızdaki insana yapılmasını istediğimiz bir davranışın çok daha hafif olanını kendimize yapalım dayanabilirsek sonra karşımızdaki insana yapalım ama kendimiz dayanamayacağımız veya kabul edemeyeceğimiz bir şeyi başkasına yapmamalıyız.

Öpülecek el ısırılmaz. Kişi eğer saygı görmesi gereken biri ise ona saygısızlık değil hürmet ve saygı göstermek gerekir.

Örtbas etmek:  Yapılan işi hatayı gizlemek, yokmuş olmamış gibi davranmak

Örümcek kafalı: Yeniliklere karşı, eski düşünceli kişi

Özen göstermek: Yapılan işe çok itina göstermek

Özü sözü bir: Düşündüğü gibi olan söyleyen ya da söylediği gibi düşünen

Özür dilemek: Bağışlanmasını istemek

Öz ağlamayınca göz ağlamaz. İnsan gerçekten ve içten duygulanmadıkça, ağlamadıkça gözünden yaş gelmez.


,,

 

Sözleşmeli öğretmenlik

turk egitim sen

Mersin 1 no’lu şube, veliler tarafından darp edilen öğretmenler için basın açıklaması yaptı.

Mersin Akdeniz Güney Ortaokulu'nda veliler tarafından darp edilen öğretmenlerimize sahip çıkmak ve son zamanlarda eğitim çalışanlarına karşı gerçekleştirilen şiddet olaylarına dikkat çekmek ve kınamak için Türk Eğitim Sen yöneticileri, Türkiye Kamu Sen in diğer iş kollarındaki yöneticileri  ve üyeleriyle beraber basın açıklaması yaptı.  Devamı

Eğitim kovayı doldurmak değil

egitim bir sen

Soru çözen öğrenciden sorun çözen insana

17. yüzyılda Çin’de değişik bir tarzda çocuk alım satımı yapan insanlardan söz edilir. Canlı bir insanı porselen kaplarda şekillendirerek büyütmek, farklı şekiller verilen bu çocukların panayırlarda tezgâha çıkarılmasıyla yürütülen bir ticaret. Bu üretim ve pazarlama o dönemin kriterlerine göre özel bir sanat ve endüstriyel ilerleme! Devamı

,,,

 

Lütfen Paylaşalım

 

web servis

site ekle site ekle

Eğitim öğretim yılı

egitim is

Öğretmenlik meslek kanunu saray ve yandaş aklıyla çıkarılamaz

AKP döneminde en itibarsızlaştırılan mesleklerden olan öğretmenliğe dair hükümetin bir meslek kanunu hazırlığı içinde olması büyük önem arz etse de, bu hazırlıkların yürütülüş biçimi, önceden bir yerlerde hazırlanmış taslaklarla hareket edilmesi, eğitimin tüm paydaşlarından doğru biçimde görüş alınmaması, eğitimciler için hayati önem taşıyacak olan bu kanuna dair şimdiden düşündürücü olmuştur. Devamı

Kotanlı: üniversitelerde torpil ve ayrımcılığa son verilsin

 

Üniversitelerde çalışan idari personelin torpil ve sendikal kayırmacılıktan müthiş derecede rahatsız olduğunu; üniversitelerde görev yapan eğitim ordusunun gizli kahramanları olan idari personelin; başta ekonomik ve özlük olmak üzere, mesleki ve demokratik sorunlarının iyice arttığını söyledi.”Daha öncede yaptığımız açıklamada dile getirdiğimiz gibi üniversitelerimizin rektör ve dekanlarına çağrıda bulunuyorum, üniversitelerde çalışan idari personelin taleplerine kulaklarınızı tıkamayın sendikal ayrımcılık yapmayın. Devamı için