foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Okul Yolu
Bir Eğitim Sitesi

Okul Yolu

İdareci Öğretmen ve Öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tasfiye Amaçlanıyor!

egitim sen

Eğitim Emekçilerine Yönelik Her Türlü Yasa Dışı Müdahalenin Karşısındayız

Bugün, yargıyı kuşatan siyasi iktidar tarafından hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü kavramları alabildiğine zedelenmektedir. AKP iktidarının toplumu kutuplaştırıcı, öfke empoze eden politikaları ve eğitimcileri itibarsızlaştırma hamleleri, maalesef her geçen gün meyvesini vermektedir. Devamı

,

 

Ödü patlamak: Çok korkmak

Ödünç güle güle gelir ağlaya ağlaya gider. Ödünç verilirken insanların yüzü güler çünkü bir ihtiyacı karşılamıştır ama ödeme zamanı gelipte ödenemeyince huzursuzluğa tatsızlıklara yol açar.

Öfke baldan tatlıdır. İnsan sinirlenince kendine hâkim olamaz bağırıp çağırır içini boşaltır. Rahatlar hatta bağırıp çağırmak ona çok tatlı gelir.

Öfkeyle kalkan ziyanla oturur. Düşünmeden sinirle yapılan bir iş bizi hiç aklımıza gelmeyecek zorluk ve zararlara sürükleyebilir. Bir anlık öfkemize kapılarak yapacağımız bir davranış başımızın derde girmesine yol açar.

Öğleni kıl akşamı bil. Öğlen olunca artık akşamın gelmekte olduğunu hesaplayarak işini yap.

Öksüz hırsızlığa çıkmış gün akşamdan doğmuş. Fakir bir iş yapmaya niyet etse şanssızlıklar aksilikler üst üste gelir onu bulur. Yakasını bırakmaz.

Öküze boynuzu yük olmaz. İnsanın yardım edecek elinden tutacak kimsesi yoksa her işini kendi görmek zorundadır.

Ölçü almak: Bir işi yapmak için değerini tespit etmek, alınacak şeyin boyunu ölçmek

Ölecek ile olacağa çare olmaz. İnsan her karşılaştığı sorunun çözümü için çalışır gayret eder ama her zaman her istediği olmaz. Her iş olacağına varır. Ölüm geldikten sonra artık onu önlemeye kimsenin gücü yetmez.

Ölenle birlikte ölünmez. İnsanın bir tanıdığının ölmesi büyük üzüntü ve kedere sebep olur ama yaşayanlar için hayatın sonu değildir. Sağ olanlar için hayat devam ediyor. Sağ olanlar çalışmak ve geleceklerini yaşamlarını devam ettirmek zorundadır.

Ölmek var dönmek yok: Yapılacak işte ne pahasına olursa olsun geri dönüş yok. Sonuna kadar gidilecek.

Ölmüş eşek kurttan korkmaz. Her şeyini kaybetmiş çaresiz kalmış bir insanın artık kimseden korkusu da kalmaz. Kim ne kadar saldırırsa saldırsın

Ölü fiyatına: Çok ucuza, bedavaya, değerinin çok altında

Ölü mevsim: İşlerin çok durgun olduğu mevsim

Ölüm hak miras helal. Ölüm herkes içindir. Her insan ölümü yaşayacaktır. Ölenin malı da varislerine helaldir. Onlarda kendi paylarına düşeni almalıdır.

Ölüm ile öç alınmaz. İnsan düşmanı da olsa birinin ölümüne sevinmemeli öcüm alındı gözü ile değerlendirmemeli.

Ölüm kalım meselesi: İşin sonunda yok olma ölmek ya da başarmak meselesi

Ölümü göze almak: Yapılan iş uğruna ölmekten bile olsa korkmamak

Ölümüne susamak: Ölümü arar gibi tehlikeli bir işe girişmek

Ölümü gören hastalığa razı olur. İnsanın hasta olması zor günlerin başlaması demektir ama daha zoru ölümdür. Ölüm olmaktansa insan hastalığı tercih eder.

İnsan büyük bir zarar görecekse bu zarar karşılık küçük bir zararı kabul eder.

Ölüp ölüp dirilmek: Bir işi başarıncaya kadar tehlike atlatmak, ağır hastalık geçirmek

Ölürse yer beğensin kalırsa el beğensin. İnsan evladını iyi eğitmeli kendine ailesine ve çevresine faydalı bir insan olarak yetiştirmeli ki yaşarsa da ölürse de beğenilen takdir edilen bir insan olsun

Ölüsü olan bir gün delisi olan her gün ağlarmış. Ölüsü olan insan belli bir üzüntü ve yastan sonra alışır. Artık açı ve üzüntü unutulur kapanır gider. Fakat akılsız bir ahbabı varsa her zaman onun yaptığı yanlışlıklardan dolayı sıkıntı yaşar. Dert çeker üzülür.

Ölüsü olan gülmüş de delisi olan gülmemiş. Bir insana akılsız bir ahbabının verdiği sıkıntı bir tanıdığının ölümünden doğacak üzüntüden fazladır.

Ölüye varan ağlar, düğüne varan oynar. Bu dünyanın düzeni insan ölü evine varınca üzüntüsünde ağlar. Diğer yandan düğüne varanda orda ki insanların sevinç ve mutluluklarına ortak olarak oynar.

Ömür sürmek:  Rahat ve iyi yaşamak

Ön tekerlek nereye giderse arka tekerlekte oraya. Büyükler nasıl yaşarsa nasıl hareket ederse küçüklerde onları örnek alır onlar gibi yaşar.

Ön ayak olmak: Yapılacak işte lider olmak, öncülük etmek

Öne almak:  Öncelik tanımak

Öne sürmek: Bir konu hakkında iddia da bulunmak, yapılacak işte kişiyi öne geçirmek

Önü alınmak: Kişinin yapacağı işte onu önlenmek

Önüne bakmak: Utancından cevap veremeyip başını öne eğmek

Önüne dikilmek: Yapacağı işe engel olmaya çalışmak

Önüne geçmek: Yolunu kesmek, yapacağı işe engel olmak.

Önce iğneyi kendine batır dayanabilirsen, sonra başkasına batırırsın. Yapacağımız bir işi ve sonuçlarını iyi düşünmeliyiz. Karşımızdaki insana yapılmasını istediğimiz bir davranışın çok daha hafif olanını kendimize yapalım dayanabilirsek sonra karşımızdaki insana yapalım ama kendimiz dayanamayacağımız veya kabul edemeyeceğimiz bir şeyi başkasına yapmamalıyız.

Öpülecek el ısırılmaz. Kişi eğer saygı görmesi gereken biri ise ona saygısızlık değil hürmet ve saygı göstermek gerekir.

Örtbas etmek:  Yapılan işi hatayı gizlemek, yokmuş olmamış gibi davranmak

Örümcek kafalı: Yeniliklere karşı, eski düşünceli kişi

Özen göstermek: Yapılan işe çok itina göstermek

Özü sözü bir: Düşündüğü gibi olan söyleyen ya da söylediği gibi düşünen

Özür dilemek: Bağışlanmasını istemek

Öz ağlamayınca göz ağlamaz. İnsan gerçekten ve içten duygulanmadıkça, ağlamadıkça gözünden yaş gelmez.


,,

 

Sözleşmeli öğretmenlik

turk egitim sen

Mersin 1 no’lu şube, veliler tarafından darp edilen öğretmenler için basın açıklaması yaptı.

Mersin Akdeniz Güney Ortaokulu'nda veliler tarafından darp edilen öğretmenlerimize sahip çıkmak ve son zamanlarda eğitim çalışanlarına karşı gerçekleştirilen şiddet olaylarına dikkat çekmek ve kınamak için Türk Eğitim Sen yöneticileri, Türkiye Kamu Sen in diğer iş kollarındaki yöneticileri  ve üyeleriyle beraber basın açıklaması yaptı.  Devamı

Eğitim kovayı doldurmak değil

egitim bir senDenetim, kadavraya otopsi değil, hayata koruyucu hekimlik yapmaktır

Bir medeniyetin insanlığa olan faydasının, onun eğitim alanındaki başarısıyla ölçülmeye başlandığı günümüzde, neredeyse tüm toplumlar devletler eliyle eğitim sistemlerini daha nitelikli, daha etkili ve daha iyi hâle getirmek gayretindedir. Eğitimde kalite, öğretmenlik mesleğinin niteliği ve itibarı, fırsat ve imkân eşitliği, Devamı

 

,,,

 

Lütfen Paylaşalım

 

web servis

site ekle site ekle

Eğitim öğretim yılı

egitim is

Yargı Kararını Verdi: Eğitim Kamusal Bir Hizmettir ve Kamu Eliyle Yürütülmelidir

Hizmet Vakfı İle Milli Eğitim Bakanlığı Arasında İmzalanan Protokolün Yürütmesi Durduruldu 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı Arasında Değerler Eğitimi Verilmesine Dair 15.07.2014 tarihli işbirliği protokolünün değişiklikler ve ilaveler yapılarak 15.07.2017 tarihinden geçerli olmak üzere üç yıl süreyle uzatılmasına ilişkin Devamı

Minnetle anıyoruz

turk egitim sen

Meb’i kim yönetiyor?

Yönetici Görevlendirme sınavının ÖSYM tarafından  yapılacağı duyurulmuş  Milli Eğitim Bakanlığı, geçen ay yönetici atama takvimini yayınlamış, üç gün sonra geri çekmiş idi. Fakat bugün takvim aynı şekliyle tekrar yayınlandı. Madem aynen yayınlanacaktı, takvimin geri çekilmesinin hikmeti ne idi? Ne yapılmaya çalışılıyor? Devamı

 

Kotanlı: üniversitelerde torpil ve ayrımcılığa son verilsin

 

Üniversitelerde çalışan idari personelin torpil ve sendikal kayırmacılıktan müthiş derecede rahatsız olduğunu; üniversitelerde görev yapan eğitim ordusunun gizli kahramanları olan idari personelin; başta ekonomik ve özlük olmak üzere, mesleki ve demokratik sorunlarının iyice arttığını söyledi.”Daha öncede yaptığımız açıklamada dile getirdiğimiz gibi üniversitelerimizin rektör ve dekanlarına çağrıda bulunuyorum, üniversitelerde çalışan idari personelin taleplerine kulaklarınızı tıkamayın sendikal ayrımcılık yapmayın. Devamı için