foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Okul Yolu
Bir Eğitim Sitesi

Okul Yolu

İdareci Öğretmen ve Öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tasfiye Amaçlanıyor!

egitim sen

Eğitim Emekçilerine Yönelik Her Türlü Yasa Dışı Müdahalenin Karşısındayız

Bugün, yargıyı kuşatan siyasi iktidar tarafından hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü kavramları alabildiğine zedelenmektedir. AKP iktidarının toplumu kutuplaştırıcı, öfke empoze eden politikaları ve eğitimcileri itibarsızlaştırma hamleleri, maalesef her geçen gün meyvesini vermektedir. Devamı

,

 

Makale Dizini

Cahilin dostluğundan âlimin düşmanlığı daha iyidir. Cahil dost neyi nasıl nerede yapacağını bilemez. İyilik yapayım derken insana zarar verebilir. Âlim düşman ise nerede ne yapacağını bilir onun için insan ona karşı tedbirli olur. Onunla konuşur anlaşır sorununu çözer.

Cahillen sohbet edeceğine, ısırganlan taharet et. Isırgan insanı yakar. Âmâ daha fena insanı yakan şey cahillerle yapılan sohbette söyledikleri sözleridir. Yaptığı saçma sapan konuşmalar insanı her derde sokar.

Cami kapısı bilmez, sofuluk taslar. Dinden dinin emirlerinden haberi olmaz dinin hiçbir emrini yerine getirmez ama insanlara dinle ilgili açıklamalarda bulunur.

Cami ne kadar büyük olsa imam bildiğini okur. Çevresinde kim ne kadar olursa olsun sorumlu olan kişi, sorunlar karşısında kendi bildiğini yapar

Can boğazdan gelir. İnsan sağlıklı yaşamak istiyorsa beslenmesine dikkat etmeli.

Can canın yoldaşıdır. İnsan tek başına yaşayamaz. Yaşamak, dertleşmek, yardımlaşmak için dosta arkadaşa insanlara ihtiyacı vardır.

Can cefadan da uslanır sefadan da. İnsan bu her şeyin bir kararı olmalı nasıl ki zorluğa dayanamıyorsa aynı şekilde fazla keyifli yaşamaya da alışamaz zamanla sıkılır.

Can çekişmekÖlmek üzere olmak

Can cümleden azizdir. İnsan yardımseverdir. İyi niyetlidir. Başkalarına yardım eder ama kendi söz konusu olunca başkalarından önce kendine bakar. Kendini düşünür.

Can çıkmayınca huy çıkmaz. İnsanın en belirgin özelliği huyudur. Kolay kolay değişmez. Ancak canı çıkınca huyda çıkar.

Can pazarı: Bulunduğu zor durumdan canını kurtarma gayreti içinde olma hali

Can yoldaşı: Gerçek dost candan seven dost

Cana gelecek mala gelsin. İnsanın kendisine bir zarar gelmektense malına gelsin, giden mal geri gelir ama can bir daha geri gelmez.

Cana yakın: Sevecen samimi sevimli dost

Can baz ipte, balık dipte gerek. Herkes bilgi ve becerisi ile layık olduğu yerde olmalı ki becerisini ortaya koysun bakanlar görsün ve değerlendirsin.

Canı acıyan eşek atı geçer. İnsanın canı acıyınca zorlanınca en zor işleri bile yapar.

Canı burnuna gelmek: Yaptığı işten dolayı bunalma sıkıntıya girme hali.

Canı tatlı olanın korkusu çok olur. İnsan her şeyi ciddiye alıp hareket etmemeli rahat olmalı. Eğer her şeyi ciddiye alırsa en küçük bir olaydan dahi etkilenir. Etkilenmemek için olayları fazla ciddiye almamalı rahat olmalı.

Canı kaymak isteyen yanında manda taşır. Eğer insanın canı bir şey istemişse onun mutlaka bir çaresini bulur.

Canı sıkılmak: Bunalmak. Yaptığı işten dolayı huzursuz olmak. Neşesiz olma hali.

Canı yanan eşek attan Yörük olur. İnsanın ağır çalışması nedeniyle yaptığı işin gecikmesinden dolayı canı yanınca var gücüyle çalışır.

Canına okumak: Karşısındakine çok büyük zarar vermek, onu mahvetmek.

Cebi delik: Cebinde hiç para taşımamak. Para harcamamak

Cebinde akrep olmak: Çok cimri olmak, para harcamamak için elini cebine getirmemek

Cefayı çekmeyen sefanın kadrini bilmez. İnsan bir şeyin eksikliğini zorluğunu fakirliğini görmedikçe, rahatlığın varlığın kıymetini bilmez.

Cehenneme gidiyorum diyen gelmiş de "şimdi gelirim" diyen gelmemiş. Kişinin sözüne deyil eylemine bakmalı. Dönmez diye düşünüp giden insanların bir süre sonra tekrar geri geldiğini görürüz. Oysa şimdi gelirim deyip giden insanların kolay kolay geri dönüp gelmediğine tanık oluruz.

Cemal gider Kemali kalır. İnsan zamanla yaşlanır ihtiyarlar ama bu yaşlılıkla beraber insana olgunluk gelir.

Cemaat ne derse desin imam bildiğini okur. Sorumlu olan kişiler çevresindekiler ne derse desin o olaylar karşısında kendi bildiğini yapar.

Cemre yağışlı ise yıl yağışlı, hasat bereketli. Cemre yağışlı ise yıl bol yağmur ve çok bereket olacak demektir.

Cenabetten keramet umulmaz. Kendini bilmeyen ahlaksız saygısız insandan kimseye bir fayda olmaz. Bu kişilerden kimse bir şey beklememeli.

Cicim ayıEvliliği ilk ayı samimiyet ve sevginin en üst düzeyde olduğu ay.

Ciğer yanmayınca göz yaşarmaz. İnsan gerçekten ve içten duygulanmadıkça, ağlamadıkça gözünden yaş gelmez.

Ciğerini okumak: Karşısındakinin ne yapacağını çok iyi bilmek anlamak.

Cimri bedava mezar bulsa akşamdan ölür. Cimri insanların para harcamamak için yapamayacağı şey yoktur. Yeter ki menfaatine olsun.

Cin Çarpmak: Aniden fenalaşmak. 

Cinleri başına çıkmak: Çok sinirlenmek

Cirit atmak: Ortalığın boşluğundan faydalanarak istediği gibi hareket etmek.

Cimri canından geçer malından geçmez. Cimri insanlar için en önemli şey malıdır. Malına zarar gelmemesi için ne gerekirse yapar gerekirse canını bilir verir.

Cins horoz yumurtada öter. Kişi eğer becerikliyse emsallerinde farklı ise o küçükken bile farklılığını gösterir.

Cömertle nekesin harcı birdir. Savurganlıkta cimrilikte iyi değildir. Her şeyin aşırısından uzak durmak gerekir.

Cümbür cemaat: Toplu olarak, ailece, hepsi beraber.

Çabuk parlayan çabuk söner. Kişi hak etmeden emek vermeden çalışmadan yorulmadan çabuk yükselir veya çabuk meşhur olursa aynı şekilde çabuk kaybolur gider.

Çakallar kuzunun bol olduğu yerleri değil sahip sahipsiz kaldığı yerleri arar. Fırsatçılar başkasının sırtından geçinmeyi alışkanlık haline getirenler aradıklarının bol olduğu yerlerde  değil kendisinin istediği şekilde kolay tehlike olmadan kimsenin sahip çıkmadığı yerlerde arar çünkü elde edilmesi daha kolay ve riski düşüktür. Kişi bir iş yapmak istiyorsa onu kendi başına değil çevresindekilerle yapmalı örgütlü olmalı yem olmamalı.

Cami yıkılmış ama mihrap yerinde: Yaşlanmış ama güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş

Çakalın eniği aslan olmaz. Her şey asalet soy meselesidir. Nasıl ki çakal yavrusundan aslan olmazsa vasat sıradan birsinden doğanda çok büyük biri olamaz. Her şey aslı gibidir.

Çakır keyif: Sarhoş, iyice sarhoş olmuş, kıvamına gelmiş, artık  her şeyi keyifle izleyecek hale gelmiş

Çalakalem yazmak: Karşısındakini zorda bırakmak için onun hakkın da aklına geleni yazmak.

Çalı Çırpı: Kuru ve ince dal parçaları

Çalı çırpıyla ev yapılmaz. İnsan küçük birikintilerle büyük işler yapamaz. Büyük işler için büyük birikimler gerekir.

Çalışanı mal basar tembeli uyku basar. Tembel insan ancak uyur bunu karşılığımda fakirliktir ama çalışan insan daima kazanır hem mal mülk kazanır hem de işinde yükselir.

Çalışanın işi biter tembelin günü gider. Tembel tembelliğiyle hiçbir şey yapmadan günü bitirir. Çalışan insan ise işlerini bitirir kimseye muhtaç olmaz. Çalışan işini bitirirken tembeller boş boş zamanı harcayarak günü bitirir.

Çalışkan mal basar, tembeli uyku basar: İnsan yaptığının karşılığını görür. Çalışırsa mal mülk sahibi olur zengin olur, tembellik yaparsa ancak uyku sahibi olur uyur.

Çalı tepesinden sürüklenmez. Hiç bir işe sonundan veya tersinden başlanılmaz. Her işin bir usulü bir adabı vardır. Önce nasıl yapılacağı bakılır ardından gereken yapılır.

Çalıda gül bitmez, cahile söz yetmez. Çalıda nasıl ki gül bitmezse bu hemen hemen imkânsızsa, cahil insana da söz anlatmak o kadar zordur.

,,

 

Sözleşmeli öğretmenlik

turk egitim sen

Mersin 1 no’lu şube, veliler tarafından darp edilen öğretmenler için basın açıklaması yaptı.

Mersin Akdeniz Güney Ortaokulu'nda veliler tarafından darp edilen öğretmenlerimize sahip çıkmak ve son zamanlarda eğitim çalışanlarına karşı gerçekleştirilen şiddet olaylarına dikkat çekmek ve kınamak için Türk Eğitim Sen yöneticileri, Türkiye Kamu Sen in diğer iş kollarındaki yöneticileri  ve üyeleriyle beraber basın açıklaması yaptı.  Devamı

Eğitim kovayı doldurmak değil

egitim bir senDenetim, kadavraya otopsi değil, hayata koruyucu hekimlik yapmaktır

Bir medeniyetin insanlığa olan faydasının, onun eğitim alanındaki başarısıyla ölçülmeye başlandığı günümüzde, neredeyse tüm toplumlar devletler eliyle eğitim sistemlerini daha nitelikli, daha etkili ve daha iyi hâle getirmek gayretindedir. Eğitimde kalite, öğretmenlik mesleğinin niteliği ve itibarı, fırsat ve imkân eşitliği, Devamı

 

,,,

 

Lütfen Paylaşalım

 

web servis

site ekle site ekle

Eğitim öğretim yılı

egitim is

Yargı Kararını Verdi: Eğitim Kamusal Bir Hizmettir ve Kamu Eliyle Yürütülmelidir

Hizmet Vakfı İle Milli Eğitim Bakanlığı Arasında İmzalanan Protokolün Yürütmesi Durduruldu 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı Arasında Değerler Eğitimi Verilmesine Dair 15.07.2014 tarihli işbirliği protokolünün değişiklikler ve ilaveler yapılarak 15.07.2017 tarihinden geçerli olmak üzere üç yıl süreyle uzatılmasına ilişkin Devamı

Minnetle anıyoruz

turk egitim sen

Meb’i kim yönetiyor?

Yönetici Görevlendirme sınavının ÖSYM tarafından  yapılacağı duyurulmuş  Milli Eğitim Bakanlığı, geçen ay yönetici atama takvimini yayınlamış, üç gün sonra geri çekmiş idi. Fakat bugün takvim aynı şekliyle tekrar yayınlandı. Madem aynen yayınlanacaktı, takvimin geri çekilmesinin hikmeti ne idi? Ne yapılmaya çalışılıyor? Devamı

 

Kotanlı: üniversitelerde torpil ve ayrımcılığa son verilsin

 

Üniversitelerde çalışan idari personelin torpil ve sendikal kayırmacılıktan müthiş derecede rahatsız olduğunu; üniversitelerde görev yapan eğitim ordusunun gizli kahramanları olan idari personelin; başta ekonomik ve özlük olmak üzere, mesleki ve demokratik sorunlarının iyice arttığını söyledi.”Daha öncede yaptığımız açıklamada dile getirdiğimiz gibi üniversitelerimizin rektör ve dekanlarına çağrıda bulunuyorum, üniversitelerde çalışan idari personelin taleplerine kulaklarınızı tıkamayın sendikal ayrımcılık yapmayın. Devamı için